Powstaje portal Polscy projektanci szkła 1950–2020, przy współudziale CDS!

Wszyscy zainteresowani historią polskiego designu szkła wiedzą, jak trudne jest dotarcie do informacji, zdjęć, wyrobów. Poszukiwania po kolekcjach muzealnych, salonach aukcyjnych, szkołach artystycznych dają nikłe, często wyrywkowe dane. 
Dlatego tak cieszy projekt, który ma za zadanie zinwentaryzowanie polskiego designu szkła po roku 1950 w materii: projektanci, studia projektowe, huty szkła zatrudniające projektantów oraz uruchomienie portalu. Bedzie on dostępny pod adresem: 
www.polscyprojektanciszkla.pl

Na razie działa fanpage: https://www.facebook.com/Polscy-Projektanci-Szk%C5%82a-113733680444893 , który serdecznie polecamy wszystkim miłośnikom szklanej materii i polskiej sztuki użytkowej.

W gronie wielkich polskich projektantów są też artyści pracujący w krośnieńskiej hucie - Wszewłod Sarnecki, Jerzy Maraj, Jan Kosiński, Józef Górski, Agnieszka Leśniak-Banasiak, Anna Grabowska-Szczur, Jan Siedlecki.

W najbliższym czasie dołączoną inni. Prace nad projektem są żmudne i trudne oraz czasochłonne. Dlatego też liczymy na społeczny odzew, uzupełnienia już publikowanych biogramów, dodawanie nowych nazwisk do kolekcji, zdjęć, udostępnianie szkieł.
Praca jest działaniem pionierskim!

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie włączyło się w prace uznając nie tyle potrzebę, co wręcz konieczność takiego opracowania. Z pewnością będzie to milowy krok do poznania i zarchiwizowania rozproszonych skarbów polskiego designu szkła i jego, jakże często zapomnianych czy niedocenianych, twórców.
 
Projekt „Polscy projektanci szkła1950–2020” jest realizowany przez Fundację Fly with Art w ramach programu MKiDN „Kultura w sieci”, we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Wałbrzyską Galerią Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych, Galerią BB i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Projekt graficzny portalu: Przemysław Świda

Architektura portalu: Anita Bialic; współpraca: Edyta Patro, Hanna Wajda-Lawera (CDS)

Zainteresowanych zapraszamy do aktywności (na razie na FB) i śledzenia (w przyszłości) portalu.

Zapraszamy na zwiedzanie i zakupy. Zachowujemy wszelkie standardy bezpieczeństwa! -