DZIAŁALNOŚĆ

Wystawy

Działalność wystawiennicza, to jedna z podstaw funkcjonowania Centrum.

Ogromną zaletą Centrum jest to, że nawet wystawy stałe nie mają tradycyjnego, muzealnego charakteru. Ekspozycje są często zmieniane, a dodatkowo część z prezentowanych dzieł turyści mogą zakupić, co nadaje im cech galerii. Dzięki temu udaje się uniknąć rutyny, a wystawy cały czas żyją.

W CDS funkcjonuje także specjalna przestrzeń przeznaczona na organizację wystaw czasowych. Każda z nich odkrywa przed widzami kolejną szklaną tajemnicę. Ich tematyka jest bowiem bardzo zróżnicowana – począwszy od technicznej strony produkcji szkła, poprzez aktualne trendy we wzornictwie i sztuce, aż po te obszary, w których zastosowanie szkła stanowić może dla zwiedzających zaskoczenie. Od poznania światowego formatu artystów polskich i zagranicznych, po ambitne działa młodych twórców. Od sztuki wysokiej, po realizacje typowo użytkowe, doskonale wzbogacające standardowe urządzenia domów i mieszkań. Od unikatów wymagających przestrzeni i światła, po drobne bibeloty skrywające w swoim wnętrzu czar szklanych amuletów.

Ekspozycje czasowe, wzorem działalności Centrum, to ambitne przedsięwzięcia pozwalające na kontakt ze sztuką na najwyższym poziomie lub odkrycie zupełnie nieznanego oblicza szklanej materii.


Edukacja plastyczna

Organizowane przez Centrum Dziedzictwa Szkła zajęcia to doskonały sposób na atrakcyjne i twórcze spędzenie czasu w gronie rodziny, przyjaciół lub kolegów.


Nasze zajęcia uczą bawiąc i bawią ucząc. Pokazujemy na czym polega tworzenie szkła, opowiadamy o historii jego produkcji, pozwalamy samemu spróbować sztuki dekorowania technikami malowania, grawerowania i piaskowania.

Zimą zdobimy bombki choinkowe i ozdoby świąteczne, wiosną – dekoracje wielkanocne. Przez cały rok wspólnie wykonujemy oryginalną i niepowtarzalną szklaną biżuterię. Puste opakowania – butelki i słoiki – zamieniamy w piękne i fantazyjne flakoniki, pojemniki i szkatułki, odkrywając przy tym znaczenie troski o środowisko (recykling).

Na naszych warsztatach nie ma granic. Dostępne są dla każdego – przedszkolaków, uczniów, studentów, osób dorosłych, rodzin, grup znajomych czy pracowników firm. Liczą się na nich wyłącznie wyobraźnia i pomysły uczestników.

Więcej informacji o ofercie warsztatowej uzyskać można pod numerem telefonu 13 44 400 31


Wydarzenia kulturalne

Centrum Dziedzictwa Szkła prowadzi dwutorową działalność. Z jednej strony jest atrakcją turystyczną, z drugiej natomiast skupia się na organizacji wydarzeń kulturalnych, wpisujących się w profil działalności placówki, a zatem odnoszących się do tematu szkła lub jego produkcji.


Wiele z nich stanowią pionierskie w skali kraju przedsięwzięcia, będące atrakcją zarówno dla odwiedzających Centrum turystów, jak i mieszkańców Krosna.
Najważniejszymi tego typu przedsięwzięciami są:

KULTURALNY PIEC

Pierwszy w Polsce projekt oparty na połączeniu wydarzeń artystycznych z pokazami produkcji szkła. W wyjątkowej scenerii pracowni hutniczej organizowane są m.in. koncerty czy spotkania z podróżnikami. Z desek podestu hutniczego płynęły już dźwięki rocka, jazzu, blues’a czy muzyki elektronicznej. Odwiedzający Centrum artyści zgodnie podkreślają, że „hutnicza scena” jest najgorętszą sceną na jakiej kiedykolwiek grali, a stanowiące obowiązkowy punkt programu próby wydmuchiwania szkła podejmowane po koncercie przez artystów, to przeżycie, które na długo zapada w pamięć. Od czasu do czasu Kulturalny Piec wychodzi poza pracownię hutniczą, a imprezy odbywające się pod jego szyldem organizowane są w innych częściach Centrum, np. na dziedzińcu, tarasie czy w salach ekspozycyjnych. Zawsze jednak są to wydarzenia inspirowane tematem szkła, wpisujące się w działalność obiektu. Świetnym ich przykładem są pokazy „szklanej” mody, które budzą ogromną ciekawość i przyciągają tłumy gości.

POKAZY 3D MAPPINGU

3D mapping to technologia, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Projekcja zrealizowana w tej technice potrafi zupełnie zmienić elewację budynku, ożywić ją wzbudzając ogromny aplauz tłumnie oglądających taki pokaz widzów. Projekcje 3D mappingu zazwyczaj organizowane są jednorazowo i towarzyszą konkretnemu wydarzeniu. W Centrum technologia ta została wykorzystana do stworzenia stałej atrakcji turystycznej i kulturalnej.

3D2

Wiosną i jesienią pokazy 3D-mappingu odbywają się na powierzchni malowidła „The UnderGlass”,  znajdującego się w klatce schodów ruchomych. Pierwsza na świecie trójwymiarowa projekcja na trójwymiarowym obrazie sprawia, że po zmroku malowidło ożywa i odsłania zupełnie inne oblicze. Pokazy „podwójnego trójwymiaru” prezentowane są kilka razy do roku. Informujemy o nich w aktualnościach na stronie www.miastoszkla.pl oraz www.facebook.com/miastoszkla


Wynajem sali konferencyjnej

CDS oferuje również wynajem sali konferencyjnej w cenie 250 zł netto/godzina. Szczegóły po uzgodnieniu pod numerem tel. 134363568.Uwaga! Do 17 stycznia 2021 r. CDS będzie zamknięte dla zwiedzających! Zapraszamy na zakupy! -