Szkło - krótka historia

Szkło zadziwia i fascynuje. Jest swojskie i niedostępne zarazem.  Dzięki naszej placówce zwiedzający z bliska mogą poznać trudną sztukę szklarskiej produkcji. Uzupełnieniem stanowisk hutniczych i warsztatowych jest wystawa czasowa, prezentowana w budynku głownym CDS.

Prezentuje ona etapy produkcji szklarskiej od warsztatu hutnika, narzędzi i sprzętu, którym się posługuje, po typy wyrobów i ich zastosowanie. To pouczająca lekcja, podczas której goście mogą z bardzo bliska przyjrzeć się prostym, niezmiennym od dziesiątków, a nawet setek lat, narzędziom. Dotknąć hutniczej ławki, o której, po wizycie w hucie wiedzą już, że jest miejscem powstawania wyrobów ręcznie formowanych. Zaglądnąć do pustej, zużytej donicy i przyjrzeć się formom i przedformom. Następnym etapem zwiedzania jest poznanie kilku podstawowych typów szkła użytkowego – cennego szkła ręcznie formowanego, szkła produkowanego za pomocą coraz bardziej precyzyjnych automatów, wyrobów ze szkła prasowanego, szkła stapianego czyli fusingu. Tą ostatnią metodą produkuje się także dużych rozmiarów przeszklenia, drzwi, urządzenia sanitarne, itp. Nie można pominąć sztuki witrażu i szklanych unikatów, doskonale prezentujących sie nie tylko na salach ekspozycyjnych, ale równiez w domowym zaciszu.

O produkcji włókna szklanego, który jest istotnym składnikiem kompozytów przypomina stanowisko produkci włokna oraz produktu wykonane z tego materiału.

Wystawa jest czynna do końca listopada. 

Przypominamy, że konieczna jest rezerwacja zwiedzania. Tel.: 134440031 -