Derix Glasstudio – nie tylko witraże.

Od 10 marca do 13 czerwca br. w Centrum Dziedzictwa Szkła można będzie obejrzeć wyjątkową wystawę. To druga w CDS, a zarazem też druga w Polsce, prezentacja witraży zrealizowanych w jednym z najsłynniejszych światowych warsztatów - Derix Glasstudio.
Już same nazwiska artystów są wystarczającą rekomendacją tego wydarzenia, a w połączeniu z nowatorskim podejściem do sztuki witrażowej, stają się gwarantem intrygującej prezentacji jednej z najstarszych form monumentalnego malarstwa szkłem. 

Derix Glasstudio działa od 150 lat w Taunusstein opodal Frankfurtu nad Menem, w Niemczech. Ponad stuletnie doświadczenie, paradoksalnie stało się impulsem do tworzenia coraz śmielszych projektów. Ich realizacje, imponujące nowatorstwem koncepcji, jakością wykonania i rozmachem twórczym, zdobią słynne obiekty świeckie i sakralne w wielu miejscach na świecie. Wymienić można choćby, przypominające kwadratowe piksele, „okno Richtera” w średniowiecznej katedrze w Kolonii, czy wtapiane w siebie witraże w katedrze Najświętszej Marii Panny w Augsburgu, zaprojektowane przez Johannesa Schreitera, którego prace będzie można zobaczyć w Krośnie.

Instygująca forma i technika jest też nieraz narzucana przez niemniej fascynujące miejsca. Derix Glasstudio realizowało między innymi przeszklenia w kościele Św. Trójcy w Szanghaju, a także fasadę Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie, meczet w porcie lotniczym w Rijadzie (Arabia Saudyjska), biurowce i centrum handlowe w Milton Keynes (Anglia), imponującą rozmiarami kopułę na głównym dworcu kolejowym w Kaohsiung (Tajwan) czy „ścianki” w Top of the Rock - Rockefeller Center w Nowym Jorku (USA). 


Derix

Nie brakuje w dorobku Studia Derix także prac renowacyjnych, przywracających piękno dawnym dziełom sztuki, głównie szklarskiej.

Druga w naszym kraju wystawa znanej pracowni, z oczywistych względów zredukowana do kilkudziesięciu prac współpracujących z nią artystów, pozwoli chociaż w minimalnym zakresie na zapoznanie się z bogatym dorobkiem artystycznym Derix Galsstudio. Pośród zaprezentowanych na wystawie technik, poza tradycyjnymi technikami witrażownictwa, mamy mistrzowskie grawerunki, tradycyjne malowanie, laminacje, fusing, szkło Lambertsglas, czy przykłady zdobienia techniką airbrush, czyli nakładania witrażowej polichromii za pomocą rozpylania barwnych pigmentów.

Zaprezentowane w CDS dzieła artystów (wśród nich m.in. Scott Parsons, Hans-Günther  van Look, Guy Kemper, Orfeo Quagliata, Sergej Tihomirov, Johannes Schreiter) przybliżają wielkie światowe realizacje, trendy w tej dziedzinie, indywidualne dokonania wybitnych twórców. Pozwalają również na zaznajomienie się z wieloma nowoczesnymi technikami i ich łączeniem z tradycyjnym warsztatem witrażowym. 

„Derix Glasstudio – nie tylko witraże”

 

WERNISAŻ

09 marca 2017 roku, godz. 17:30 (wstęp wolny).

 

Wystawa czynna od 10 marca do 14 czerwca 2017 roku.

Sala wystaw czasowych Centrum Dziedzictwa Szkła, ul. Blich 2, KrosnoDerix

Derix

Derix