"MASAJKI" - nowa kolekcja szklanej biżuterii

Masajki to członkinie afrykańskiej grupy etnicznej, która zamieszkuje Kenię i północną Tanzanię. Co je wyróżnia? Kolorowe naszyjniki, którymi przyozdabiają swoje ciała. Precyzyjnie utkane z barwnych koralików, w kształcie kół połączonych w szerokie kolie, noszone są w formie kryzy opasującej ich smukłe szyje. Kolorystyka i wzór tych niezwykłych ozdób, to nie rodzaj przypadku czy fantazji ich twórczyń, ale swoistego rodzaju kod, w którym od zarania dziejów, za pomocą odpowiedniego zestawienia obowiązujących wzorów i kolorów, zapisywany jest stan cywilny kobiety, jej status społeczny, a nawet wiek. Ich wielobarwność, strojność i niezwykła rola, jaką pełnią w życiu masajskich kobiet stały się przesłaniem do stworzenia unikatowej kolekcji artystycznej biżuterii ze szkłem autorstwa Marty Bożek Pocenty, o tym właśnie


Boże Narodzenie 2017

Boże Narodzenie 2017

Krośnieńska Karta Mieszkańca i Karta Dużej Rodziny w CDS

Informujemy, że w Centrum Dziedzictwa Szkła honorujemy Krośnieńską Kartę Mieszkańca. Jej posiadacze mogą korzystać z 10 procentowej zniżki na zwiedzanie i warsztaty.

Zapraszamy mieszkańców Krosna do odwiedzenia nas i skorzystania ze zniżki. Szczegóły dotyczące programu: http://www.krosno.pl/pl/kkm/kkm-co-i-jak/


Od 1 grudnia tej samej wysokości zniżka będzie dostępna dla właścicieli Karty Dużej Rodziny. 


Uwaga!  Upusty nie łączą się z innymi promocjami.


Krośnieńska Karta Mieszkańca i Karta Dużej Rodziny w CDS

Afterthoughts

Wystawa, prezentowana w Piwnicach Przedprożnych, czynna do końca 2017 roku, obejmuje ekspozycję szkła unikatowego i biżuterii autorstwa Celiny Szelejewskiej – Pigulla oraz fotografii artystycznej i filmu Hektora Weriosa.   Tematem przewodnim są niewielkie, szlifowane i polerowane szkła o geometrycznych kształtach, w których autorka – C. Szelejewska-Pigulla „zamknęła” i „zminimalizowała” kosmos. Oglądane przez szkło powiększające otwierają przed widzem głębię i bogactwo światów, pełnych zadziwiających szczegółów, pobudzających wyobraźnię. Morskie głębiny tropikalnych mórz, nieznane galaktyki, erupcje wulkanów, zorze i zmierzchy widziane z kosmosu  - to pierwsze skojarzenia.  

Afterthoughts

Ostanie szansa na zobaczenie wystawy "Oblicza polskiego szkła współczesnego"

Tylko do 7 stycznia jest jeszcze szansa na oglądnięcie wystawy pokazującej doskonałe szkło zaprojektowane przez wybitynych artystów i wykonane w polskich hutach szkła.Wystawa prezentuje jedynie fragment bogatej kolekcji polskiego współczesnego szkła użytkowego i artystycznego, obejmującej design szkła XX i XXI wieku, jakie posiada sosnowiecka placówka. Trzon ekspozycji, liczącej przeszło 200 obiektów, to wyroby rodzimych hut szkła od 1975 r. do 1990 r., zwłaszcza dużych państwowych wytwórni.  Wśród prezentowanych eksponatów będzie można zobaczyć wzory z nieistniejących już zakładów – HSG „Hortensja” w Piotrkowie Trybunalskim, HSG „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, HSG „Tarnów” w Tarnowie, huty przy krakowskim oddziale Instytutu Szkła i Ceramiki i Lubelskich Hut Szkła. Kolejne ośrodki, np. HSA „Barbara”

Ostanie szansa na zobaczenie wystawy

Rezerwacja biletów wstępu pod nr tel. 134440031 Dnia 15-08-2019 - ZAMKNIĘTE -